Monthly Archives: February 2018

4 Goal Schedule for Sunday Feb. 25th

Daily Game Schedule

Fish Creek Constitution Cup- 4 Goal

SUNDAY FEBRUARY 25th, 2018

FINAL

10:00 AM Field- #2

VANCOUVER POLO/MEDEXPERT VS. THERMAL

UMP: Marcos & Jamie

REF: Dayelle Fargey

*Each team brings 1 umpire horse

Pro Pool Schedule for Sunday Feb. 25th

Daily Game Schedule

PRO- POOL

SUNDAY, FEBRUARY 25th, 2018

10:30 AM  Field- #4

Mother Chukkers Vancouver Polo Team
Sukey Forbes Grant Lockhart
Zinta Rewald Paul Sullivan
Scott Walker Heather Lake
Rodrigo Salinas Max Menini

 

 

 

UMP: Andy & Luis

REF:   Tony Gregg

8 Goal Schedule for Sunday Feb. 25th

Daily Game Schedule

Fish Creek Constitution Cup- 8 Goal

SUNDAY FEBRUARY 25th, 2018

FINALS

12:00 PM Field-#1

ANTELOPE JR VS. TWIN PALMS

UMP: Darrell & Kimo

REF:  Marcos Bignoli

*Each team brings 2 umpire horses

12 Goal Schedule for Sunday Feb. 25th

Daily Game Schedule

FISH CREEK CONSTITUTION CUP

12 Goal

SUNDAY FEBRUARY 25th, 2018

 

FINAL

2:00 PM Field-#1

HIGHWOOD VS. ANTELOPE

UMP:  Darrel & Kimo

REF: Jamie

*Each team brings 2 umpire horses

Practice Chukkers Sun. Feb 25

Daily Game Schedule

Practice Chukkers

SUNDAY February 25th, 2018


4 Chukkers 10:00 AM Field #7

 

Red

Craig R.

Susan A.

Kim K.

Lee R.

 

Blue

Dylan F.

Carol H.

Jenny G. (2,3,4)

Jared S. (1)

Kim F.

 

4 Chukkers 10:00 AM Field – 3

 

Red  Blue
Blazers

CPC/Urban Dog

 

5 Chukkers 10:00 AM Field – #6

 

Red  Blue
Hanalei Bay

Palm Desert/ Film Finance With Dave C.

 

6 Chukkers 10:00 AM Field – #8

 

Red  Blue
Bush League

Luna Polo

 

7 Chukkers 10:00 AM Field – International

 

Red  Blue
Cotterell Farms

Farmers & Merchants/Rh Polo

 

Pro Pool Schedule for Saturday Feb. 24th

Daily Game Schedule

PRO- POOL

SATURDAY, FEBRUARY 24th, 2018

12:00 PM  Field- #4

Mother Chukkers Vancouver Polo Team
Sukey Forbes Grant Lockhart
Zinta Rewald Paul Sullivan
Scott Walker Heather Lake
Rodrigo Salinas Nicolas Maciel

 UMP: Marcos & Luis

REF:   Tony Gregg

Fish Creek Constitution Cup 12 Goal – Standings Feb 24

News, Uncategorized

A – ANTELOPE (12) – Geoff Palmer, Santiago Trotz 5, Remy Du Celliee Muller 3, Jared Sheldon 4.
B – FARMERS & MERCHANTS BANK/RH POLO (12) – Danny Walker 2, Ben Soleimani, Mariano Fassetta 5, Santiago Von Wernich 5.
C – HIGHWOOD (12) – Ron Mathison, Marcelo Rodriguez-Abbiati 4, Mariano Gutierrez 4, Geronimo Obregon 4.
D – LA HERRADURA (12) – Alvaro Fernandez, Rodrigo Fernandez 2, Guillermo Gracida 6, Julio Gracida 4

STANDINGS
Highwood 3 0 def La Herradura, Antelope, Farmers & Merchants/RH
Antelope 2 1 def Farmers & Merchants/RH, La Herradura lost Highwood
Farm & Mchnts/RH 1 2 def La Herradura lost Antelope, Highwood
La Herradura 0 3 lost Highwood, Farmers & Merchants/RH, Antelope

Fri Feb 16 – Antelope vs Farmers & Merchants Bank/RH Polo
Sat Feb 17 – Highwood vs La Herradura
Sun Feb 18 – Antelope vs Highwood
Wed Feb 21 – La Herradura vs Farmers & Merchants Bank/RH Polo
Fri Feb 23 – La Herradura vs Antelope
Sat Feb 24 – Farmers & Merchants Bank/RH Polo vs Highwood
Sun Feb 25 – Final; Antelope vs Highwood

Two best records will play final
‘Who beat who’ and ‘shootout’ rules in effect

8 Goal Schedule for Saturday Feb. 17th

Daily Game Schedule

Fish Creek Constitution Cup- 8 Goal

SATURDAY FEBRUARY 17th, 2018

10:00 AM Field- #2

BUSH LEAGUE VS. ANTELOPE JR

UMP: Darrel & Danny J.

REF: Ignacio Deltour

*Each team brings 2 umpire horses

 

12 Goal Schedule for Fri-Sun Feb. 16-18

Daily Game Schedule

FRIDAY FEBRUARY 16th, 2018

3:00 PM Field- International

ANTELOPE vs FARMERS & MERCHANTS/RH POLO

UMP: Fergus & Darrell

REF: Jamie

*Each team brings 2 umpire horses

 

SATURDAY FEBRUARY 17th, 2018

10:00 AM Field- International

HIGHWOOD vs LA HERRADURA

UMP:  Fergus & Jamie

REF: Santi Von Wernich

*Each team brings 2 umpire horses

 

SUNDAY FEBRUARY 18th, 2018

2:00 PM Field- #1

ANTELOPE vs HIGHWOOD

UMP:  Fergus & Darrell

REF: Memo Gracida

*Each team brings 2 umpire horses

Fish Creek Constitution Cup 8 Goal – Standings Feb 24

News, Uncategorized

BRACKET 1 (each team will receive 50% for a win)

A – ANTELOPE JUNIOR (8) – Grant Palmer, Patrick Uretz 4, Carolyn Anier 1, Jimmy Wright 3.
B – TWIN PALMS (7) – Chris Maloney 1, Graham Bray 3, Mason Wroe 4, Mia Bray -1.
C – LUNA POLO/STG (8) – Jennifer Alexy, Malia McCoy 1, Diego Laregli 3, Ignacio Deltour 4.

BRACKET 2 (each team will receive 33% for a win)

D – BUSH LEAGUE (8) – Virgil Kyle, Ryan Robertson, Ulysses Escapite 4, Shane Rice 4
E – REMAX (8) – Gordon Ross, Dayelle Fargey 2, Jared Sheldon 4, Matthew Fonseca 2.

STANDINGS
Twin Palms 2 0 100% def Remax, Bush League
Antelope Jr. 2 0 100% def Bush League, Remax
Remax 1 2 33% def Luna Polo lost Twin Palms, Antelope Jr.
Luna Polo 1 1 33% def Bush Leaggue lost Remax
Bush League 0 3 lost Antelope Jr., Twin Palms, Luna Polo

Fri Feb 16 – Twin Palms vs Remax
Sat Feb 17 – Antelope Jr. vs Bush League
Sun Feb 18 – Bush League vs Twin Palms, Luna Polo vs Remax
Sat Feb 24 – Remax vs Antelope Jr., Luna Polo vs Bush League
Sun Feb 25 – Final; Twin Palms vs Antelope Jr.

Two teams with best record (percentage )will play in final.
‘Shootout’ rules will be in effect.

.

← Older posts